IV Festiwal Nauki i Sztuki w Stargardzie

12 kwietnia 2017 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Stargardzie po raz czwarty odbył się Festiwal Nauki i Sztuki. Jest to projekt, realizowany przez I LO w Stargardzie przy współpracy z instytucjami i wyższymi uczelniami szczecińskimi, stargardzkimi i poznańskimi.

  Festiwal rozpoczął się o godzinie 9 na auli, gdzie przedstawiciele różnych uczelni i wydziałów mieli czas na zaprezentowanie uprawianych przez siebie dziedzin i promocję kierunków, których są reprezentantami. Nie zabrakło również wystąpień uczniów liceum, które przybliżyły uczestnikom relacje między cebulą a człowiekiem w aranżacji wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Cebula”.

Od godziny 10 można było usłyszeć referaty, które wygłaszane były przez pracowników Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz studentów, członków studenckiego koła naukowego SKAUS. Dr Marta Chmiel – Chrzanowska przybliżyła słuchaczom tematykę archeologicznego oblicza śmierci w wystąpieniu pt. „Śmierć powie ci jak żyliśmy. Archeologiczne oblicza śmierci”.

Dr Grzegorz Kiarszys zaprezentował uczestnikom festiwalu temat współczesnej archeologii, wygłaszając referat „Archeologia współczesnych konfliktów zbrojnych”.

Przedstawicielki studenckiego koła naukowego starały się również odkryć przed słuchaczami zagadnienia, z którymi archeolog musi się zmierzyć. O nietypowych pochówkach, które miały na celu ochronę żyjących przed powrotem zmarłego opowiadała Paulina Maruszak w referacie „Śmierć, która ma znaczenie”. Nie odbiegając od tematu śmierci, Ada Trzeciak prezentowała urny twarzowe kultury pomorskiej w porównaniu z kulturą Etrusków, w wystąpieniu pt. „Pokaż mi swoją urnę, a powiem ci kim jesteś”. Co nieco o naszych słowiańskich przodkach powiedziała Adrianna Jasińska, która starała się przybliżyć uczestnikom religię przodków wygłaszając referat „Religia Słowian”.

Festiwal zakończył się o godzinie 13 podsumowaniem Festiwalu na auli, a nasi przedstawiciele w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku mogli wracać do domu.