Czy czeka nas szadź w Szadzku???

Moi drodzy. Nasza jesienna wyprawa do Szadzka zbliża się wielkimi krokami. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych informacji na jej temat.

Wyjeżdżamy 3 listopada (czwartek). Musimy dotrzeć do Stargardu na 7:00. Pociąg TLK ze Szczecina Głównego odjeżdża o 6:20 (kolejny pociąg dla spóźnialskich jest o 6:38). Ze Stargardu odbierze nas autokar i zawiezie na miejsce badań. Nocujemy w świetlicy, którą udostępniła nam gmina Dobrzany. W związku z tym proszę zabrać ze sobą śpiwór, karimatę lub materac, ciepłą odzież i obuwie, oraz na wszelki wypadek odzież przeciwdeszczową i coś na zmianę, choć deszczu w tym dniu nie przewidujemy. Powrót zaplanowany jest w piątek ok. godz. 15:00. Autokar odwiezie nas na dworzec w Stargardzie. Proszę o upowszechnienie tej informacji wśród wszystkich zainteresowanych studentów Katedry Archeologii US.

W czasie naszego pobytu w Szadzku zostaną przeprowadzone badania magnetyczne na późnośredniowiecznym gródku oraz badania elektrooporowe na jego majdanie. Wykonamy także pomiary magnetyczne na wzgórzu szubienicznym znanym też jako "Wzgórze Czarownic". O metodyce badań geofizycznych opowie Wam prof. Krzysztof Misiewicz i mgr Wiesław Małkowski (Uniwersytet Warszawski). prof. Marcin Majewski zapozna Was z podstawową wiedzą na temat materiału zabytkowego, który można znaleźć na pobliskich polach. Ponadto zobaczymy monumentalne pozostałości zamku książęcego, ruiny kościoła oraz inne interesujące miejsca położone w pobliżu Szadzka.